2η ημέρα Πανελληνίου Ποδηλασίας Πίστας

September 05, 2015  •  Leave a Comment

Δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Ποδηλασίας Πίστας Ανδρών και Γυναικών και τι μέρα η σημερινή!

Καταρχήν νομίζω ότι είδαμε τον περισσότερο κόσμο που έχει μαζέψει φέτος το Ποδηλατοδρόμιο. Το σίγουρο είναι ότι κανείς δεν πρέπει να έφυγε παραπονεμένος από το θέαμα που πρόσφεραν οι αθλητές!

Το πρωί παρακολουθήσαμε τον αγώνα Σκρατς Γυναικών με την Αργυρώ Μηλάκη του ΠΟ Τρίπολης να κατακτά την πρώτη θέση μπροστά από την Ελένη Τσαβαρή (ΑΟ Μεσόγειος Ρόδου) και τη Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Χαϊδαρίου-Περιστερίου).

Στη σειρά των προκριματικών του Ατομικού Πουρσουίτ Ανδρών οι τέσσερις καλύτεροι χρόνοι σημειώθηκαν από τους Γιώργο Αργυριάδη (Πελοτόν), Γιάννη Σπανόπουλο (Πελοτόν), Βασίλη Σημαντηράκη (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) και Αντώνη Αχτύπη (ΠΟ Πάτρας) οι οποίοι και πήραν την πρόκριση για τον απογευματινό τελικό.

Εκεί ο Αργυριάδης με παρακαταθήκη τον εξαιρετικό πρωινό χρόνο του (4:38.094) νίκησε εύκολα στον τελικό τον Σπανόπουλο και κατέκτησε τη φανέλα του Πρωταθλητή Ελλάδας 2015. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Βασίλης Σημαντηράκης υπερισχύοντας του Αντώνη Αχτύπη.

© Nassos Triantafyllou Photography

Στο Ομαδικό Σπριντ Ανδρών μετά τους πρωινούς προκριματικούς, στον τελικό είχαν προκριθεί για τις θέσεις 1-2 οι ομάδες του ΠΣ Κρόνος Νίκαιας και του ΠΟ Πάτρας και για τις θέσεις 3-4 οι ομάδες του ΑΣ "Ο Ποδηλάτης" και του Άκρατου Βόλου.

Μετά από έναν εντυπωσιακό αγώνα, Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχτηκε η ομάδα του ΠΣ Κρόνος Νίκαιας, ενώ από το δεύτερο ζευγάρι νικήτρια και χάλκινη πρωταθλήτρια 2015 η ομάδα του Άκρατου Βόλου.

Στα 500μ Ατομικής Χρονομέτρησης Γυναικών νικήτρια και πρωταθλήτρια Ελλάδας 2015 στέφθηκε η Ναταλία Παγώνη (Διαγόρας Ρόδου) με χρόνο 37.947 με δεύτερη τη Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Χαϊδαρίου-Περιστερίου) και τρίτη την Αθηνά Παυλή (ΑΣ Έλαφος Ρόδου) με χρόνους 38.208 και 38.704 αντίστοιχα.

Στο αγώνισμα των 1000μ Ατομικής Χρονομέτρησης Ανδρών ο Χρήστος Βολικάκης (ΠΟΗ Κάστρο) μετά από μια καταπληκτική κούρσα που κράτησε σε αγωνία τους θεατές μέχρι τα τελευταία μέτρα και κάνοντας χρόνο 1:03.526 στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας. Το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 1:03.560 κατέκτησε ο Αργύρης Σωτηρακόπουλος (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) και το χάλκινο ο Γιάννης Καλογερόπουλος (ΠΟ Πάτρας) με χρόνο 1:03.671.

Την απονομή των μεταλλίων για τα 1000μ Ατομικής Χρονομέτρησης έκανε ο Πρωταθλητής Ευρώπης στους Κρίκους Λευτέρης Πετρούνιας

Η δεύτερη ημέρα έκλεισε με τις 160 στροφές του αγώνα Πόντων Ανδρών όπου ο Γιάννης Σπανόπουλος (Πελοτόν) κατέκτησε τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας μετά από μια συγκλονιστική κούρσα με συνεχείς ανατροπές και πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους αθλητές που συμμετείχαν.

Κορυφαία στιγμή της ημέρας η κούρσα, μέσα σε πραγματικά αποθεωτικό κλίμα από τον κόσμο που βρέθηκε στο Ποδηλατοδρόμιο, του νεαρού παρατριαθλητή Νίκου Παπαγγελή! Σγχαρητήρια Νίκο και για το Πανελλήνιο Ρεκόρ σου!

Αύριο, τρίτη και τελευταία ημέρα, το πρόγραμμα των αγώνων ξεκινάει στις 10.00 και περιλαμβάνει Κέιριν (αυτό με το μηχανάκι) και Μάντισον (αυτό με τα χεράκια)!! Αξίζει να πιείτε τον Κυριακάτικο καφέ σας στο Ποδηλατοδρόμιο! See you there!